Caesarstone -20%
Vaata!
Poleeritud või lihvitud töötasapind?

Poleeritud või lihvitud töötasapind?

Kivist töötasapind, selle muster ja ilu on õige hoolduse korral peaaegu igavene. Ometi sõltub pinna viimistlusviisist palju ja kindlasti tekib huvilisel aeg-ajalt küsimus: milline on ikkagi just minu kööki sobiv või minu kodu jaoks kõige praktilisem lahendus?

Graniidi või kvartskivi peegelsiledaks poleeritud läige kaunistab kindlasti iga kodu ja luksuslikult stiilne lihvitud pinnaga marmor toob vannituppa või kööki sära, mis on inimesi võlunud antiikajast alates. Kaks kõige populaarsemat võimalust kivist tööpindade viimistlemiseks ongi poleerimine (P – polished) ja lihvimine (H – honed). Tulemus on väljanägemise osas vägagi sarnane, ent poleeritud kivipind on läikiv ja valgust peegeldav, lihvitud töötasapind aga matt ja välimus ei sõltu valguse langemise nurgast. Kööki ja vannituppa sobivad suurepäraselt mõlemad, arvestama peab ehk ainult, et poleeritud pinnal tulevad kriimustused, tolm, kuivanud veetilgad ja sõrmejäljed väga selgelt esile.

Ka lihvimisega saavutatakse täiuslikult sile pind, kuid võrreldes poleerimisega lõpetatakse protsess enne, kui hakatakse kasutama kõige peenema teralisusega tööriistu. Kui poleeritud tööpind on peegelsile ja läikiv, siis lihvitud kivi jätab veidi looduslähedasema mulje, see on siidiselt matt. Selliselt töödeldud töötasapind on köögi koristamise suhtes vähemnõudlik ja sellele ei teki nii hõlpsasti kriimustusi kui poleeritud kivipinnale.

Sageli kasutatakse looduskivide viimistluse puhul ka harjamise (B – brushed) meetodit. See tähendab, et kivist harjatakse teemantharjadega välja selle pehmem osa, mis jätab pinna veidi ebatasaseks ja tundub käega katsudes nahksena (seepärast nimetatakse seda teinekord ka nahkseks pinnaks).
Sellisel viisil töödeldud pind ei ole päris sile, kuid on reeglina plekkide suhtes vastupidavam.

Põletamine (F – flamed) on tehnoloogia, mille käigus kivi (peamiselt graniiti) kuumutatakse kõrgel temperatuuril ja lahtise tulega. Kõik silikaatsed mineraalid sisaldavad süsinikku ning selle põlemisel kivi pind muuutub. Kvartsiitne pealispind harjatakse üle ja tulemuseks on põnev ning väga tekstuurne välimus.

Vaata materjale!

Muidugi on variante veel, näiteks haamerdamine (bush-hammered), liivapritsi või vesilõikuriga töötlemine jms. Ka need viimistlusviisid on omamoodi efektsed, kuid nagu ka põletamise puhul, on soovitav kivipind harjamisega tasandada. Päris siledaks selline töötasapind aga ei jää, mistõttu leiavad sellisel viisil töödeldud kivimaterjalid kasutust pigem õues või trepiastmetena, seinaplaatidena või grillinurkade-välikaminate viimistlusel.

Blue Pearl graniit
Nero Marquina marmor (H – honed)
Nero Assoluto graniit (P – polished)

Kevadkampaania!

Mis värvi ja millise mustriga töötasapind valida?

Kivist töötasapind – rohkem lahendusi, kui arvad!

Mis värvi köök valida?

Korduma kippuvad küsimused

Millised viimistlusvõimalused on olemas?

Populaarseimad töötasapinna kivi töötlused on poleerimine (P-polished) ja lihvimine (H-honed), mõlemad on siledad, kuid poleeritud pind läigib, lihvitud aga on matt. Viimistlusviise on siiski palju rohkem ja erinevatel tootjatel võib sama tulemuse iseloomustamiseks olla erinev mõiste sõltuvalt sellest, kas see tähistab töötlemise viisi või pinda pärast töötlust (lõpptulemust). Näiteks graniidi puhul kasutatakse mõnikord mõistet “nahkne” (leathered finish), teine tootja aga nimetab sama viimistlust “harjatud” pinnaks (brushed). Viimistlusviisid võivad sõltuvada kivi omadustest ja loomulikult ei ole kõikide materjalide puhul kõik viimistlusviisid saadaval. Kui vajad selgitust mõistetele nagu flamed, bush-hammered/fine-picked, antiqued/tumbled, water-jet honed, blasted, acid-washed või soovid tutvuda näidistega, võta ühendust meie spetsialistidega!

Mil määral võib usaldada kivinäidist ja kodulehel/sotsiaalmeedias olevaid pilte?

Kivinäidised on müüdavatest kividest - samast materjalist, millest valmistatav tööpindki. Samas sõltub kivi muster ja värvitoon palju valgustusest ja vaatenurgast. Peenema struktuuriga kvarts võib näiteks näida teatud oludes täiesti ühevärvilisena, ühtlaselt valge, beeži, halli või mustana. Teatud poleeritud ja läikivate tükikestega kivisorte on äärmiselt raske loomulikuna fotografeerida ja valguspeegelduse vältimise tõttu valitud pildistamisnurgast sõltuvalt võib sama köögisaar näida nii tumehalli kui öömustana. Väikeseid värvitoonide erinevusi võib kividel esineda sõltuvalt partiist. Looduskivide puhul ei tasu imestada, kui kiviplaadi muster või värv varieerub hoolimata sellest, et kogu köök on valmistatud mitte ainult ühest partiist, vaid ka samast slab´ist pärit kivist. Eriti kehtib see valge marmori Bianco Carrara C puhul. Iseloomuga materjale valides (nt looduskivid nagu Carrara marmor või Jura Grey paekivi) võid saata kontaktisikule foto, milline peaks olema kivi muster - siis saame varakult täpsustada, kas ligilähedase kujundusega kivi on võimalik leida. Väga eriliste soovide puhul võib olla parem kasutada kunstkivi, mille muster on muutumatu.

Hinnakalkulaator