Poleeritud või lihvitud töötasapind?

Poleeritud või lihvitud töötasapind?

Kivist töötasapind, selle muster ja ilu on õige hoolduse korral peaaegu igavene. Ometi sõltub pinna viimistlusviisist palju ja kindlasti tekib huvilisel aeg-ajalt küsimus: milline on ikkagi just minu kööki sobiv või minu kodu jaoks kõige praktilisem lahendus?

Graniidi või kvartskivi peegelsiledaks poleeritud läige kaunistab kindlasti iga kodu ja luksuslikult stiilne lihvitud pinnaga marmor toob vannituppa või kööki sära, mis on inimesi võlunud antiikajast alates. Kaks kõige populaarsemat võimalust kivist tööpindade viimistlemiseks ongi poleerimine (P – polished) ja lihvimine (H – honed). Tulemus on väljanägemise osas vägagi sarnane, ent poleeritud kivipind on läikiv ja valgust peegeldav, lihvitud töötasapind aga matt ja välimus ei sõltu valguse langemise nurgast. Kööki ja vannituppa sobivad suurepäraselt mõlemad, arvestama peab ehk ainult, et poleeritud pinnal tulevad kriimustused, tolm, kuivanud veetilgad ja sõrmejäljed väga selgelt esile.

Ka lihvimisega saavutatakse täiuslikult sile pind, kuid võrreldes poleerimisega lõpetatakse protsess enne, kui hakatakse kasutama kõige peenema teralisusega tööriistu. Kui poleeritud tööpind on peegelsile ja läikiv, siis lihvitud kivi jätab veidi looduslähedasema mulje, see on siidiselt matt. Selliselt töödeldud töötasapind on köögi koristamise suhtes vähemnõudlik ja sellele ei teki nii hõlpsasti kriimustusi kui poleeritud kivipinnale.

Sageli kasutatakse looduskivide viimistluse puhul ka harjamise (B – brushed) meetodit. See tähendab, et kivist harjatakse teemantharjadega välja selle pehmem osa, mis jätab pinna veidi ebatasaseks ja tundub käega katsudes nahksena (seepärast nimetatakse seda teinekord ka nahkseks pinnaks).
Sellisel viisil töödeldud pind ei ole päris sile, kuid on reeglina plekkide suhtes vastupidavam.

Põletamine (F – flamed) on tehnoloogia, mille käigus kivi (peamiselt graniiti) kuumutatakse kõrgel temperatuuril ja lahtise tulega. Kõik silikaatsed mineraalid sisaldavad süsinikku ning selle põlemisel kivi pind muuutub. Kvartsiitne pealispind harjatakse üle ja tulemuseks on põnev ning väga tekstuurne
välimus.

Muidugi on variante veel, näiteks haamerdamine (bush-hammered), liivapritsi või vesilõikuriga töötlemine jms. Ka need viimistlusviisid on omamoodi efektsed, kuid nagu ka põletamise puhul, on soovitav kivipind harjamisega tasandada. Päris siledaks selline töötasapind aga ei jää, mistõttu leiavad sellisel viisil töödeldud kivimaterjalid kasutust pigem õues või trepiastmetena, seinaplaatidena või grillinurkade-välikaminate viimistlusel.

Blue Pearl graniit
Nero Marquina marmor (H – honed)
Nero Assoluto graniit (P – polished)