Valitud materjalid -50%
Vaata!
Töötasapinna hooldamine

Töötasapinna hooldamine

Kuidas hoida oma graniidist, marmorist või kvartskivist töötasapinna kaunist välimust

Arvestades välimust ning kasutusmugavust, on graniidist ja kvartskivist töötasapinnad parim valik, kuid muretuks igapäevaseks kasutamiseks ning kauni välimuse pikaajaliseks säilitamiseks on kasulik teada üht-teist nende materjalide omadustest ja hooldusnippidest. Tööpinna laitmatus seisukorras hoidmiseks ei kulu aastas rohkem kui 30 minutit.

Mehhaanilised vigastused ja temperatuur

Kuigi tegemist on kiviga, mida igapäevaelus seostame tugevusega, on graniidil omad nõrkused. Paigaldades toestame kivitasapinnad niimoodi, et nende murdumine on välistatud, kuid hooletuse või õnnetu juhuse läbi on kivi siiski võimalik vigastada. Eelkõige kehtib see tööpinna servade kohta, mis tugeva hoobi tagajärjel tüki kaotada võivad. Kivi parandamine on võimalik, ent tulemus ei jää enam sama ning meenutame, et sellised vigastused ei kuulu garantii alla. Siinkohal on eelis kvartsil, mis on füüsiliste vigastuste suhtes vastupidavam. Samuti ei soovita me töötasapinnale ronida, küündimaks, näiteks, ülemiste köögikappideni. Tasapind on õrnem kitsamatest kohtadest – eelkõige valamu ja pliidiplaadi ümber – ning inimese täisraskus kivil võib põhjustada mõranemise.

Kivitasapinna vastupidavus sõltub mitte ainult kivi liigist, vaid ka viimistlusest. Kõige kindlam ja lihtsam rusikareegel on, et mida tihedam (raskem) ja siledam on materjal ning mida väiksem on kivi veeimavuskoefitsent, seda vastupidavam see materjal ka on.
Poleeritud tasapind on lihvitud kiviga võrreldes tunduvalt määrdumiskindlam, samas võib sobimatu puhastusvahendi või -meetodi kasutamine kivi läike niimoodi hävitada, et seda taastada pole võimalik.

Soovitame alati kasutada lõikelauda, sest kuigi noad ja teised terariistad kivitasapindu ei kriimusta, võib järjepidev lõikelauata töötamine põhjustada poleeritud pinna läike tuhmumise, mida saab parandada ainult spetsiaalsete tööriistadega. Lisaks on oht tekitada pinnale metallijälgi, mis pole küll kriimud, kuid võimatud erivahenditeta kõrvaldada.

Kivi pind on tundlik abrasiivsete materjalide suhtes: ärge kasutage puhastamiseks, näiteks, traatkäsna ja veenduge, et kasutatav lapp on puhas – juhuslik liivatera võib pinda kahjustada.

Kuumuse suhtes graniit tundlik pole, ent parem on otse pliidilt võetud poti või panni all kasutada kuumaalust – seda just põhjusel, et pannid-potid (eriti, näiteks, savist ahjupotid) võivad olla kareda põhjaga ja kivi kriimustada.

Kvartskivi puhul on kuumaaluse kasutamine kohustuslik, kuna teatud osa pressgraniidist on liim, mis võib väga tulise esemega kokku puutudes reageerida, samuti võib tööpind kitsamates kohtades (valamu ja pliidiplaadi ümbruses) termošoki tagajärjel mõraneda.

Igapäevane hooldus ja plekid

Igapäevaselt ei vaja Te oma töötasapinna hooldamiseks midagi erilist. Puhastamiseks võite kasutada tavalist niisket lappi ja vajadusel veega lahjendatud nõudepesuvahendit või klaasipesuvedelikku. Graniit-ja kvartskivipindadele sobivad neutraalsed (pH 7), õrnalt happelised (pH 4 – 6) või õrnalt aluselised puhastusained (pH 8 – 10), marmori puhul tuleb vältida happelisi vahendeid. Eelistage vee-baasil valmistatud puhastusvahendeid, sest nad on keskkonnasõbralikumad ja säästavad Teie tervist.

Kvartsilt jonnakamate plekkide eemaldamisel võib kasutada ka kreemjat küürimispastat (mis ei tohi tunduda näppude vahel hõõrudes teraline), aga tööpinda ei tohi seejuures liiga tugevalt hõõruda. Graniidi või marmori puhastamiseks küürimispastat kasutada ei tohi.

Paekivist tasapinna ja looduskivi tükke sisaldava Terrazzo hooldamisel ja puhastamisel kehtivad marmorile vastavad soovitused ja vahendid. Keraamika on väga vastupidav kunstkivi ning seetõttu ei vaja erilist hooldust – piisab märja lapiga pühkimisest.

Plekkide vältimiseks parim viis on puhastada tööpind koheselt pärast millegi ümberminekut (mahaloksumist) – mida kauemaks jääb tööpinnale jäetud aine puhastamata, seda suurem on tõenäosus raskesti eemaldatava pleki tekkeks. Heledamate kividega tuleb olla ettevaatlikum kui tumedatega, samuti on lihvitud kivid poleeritutest tundlikumad. Kõige suuremat ettevaatust nõuab marmor. Hoolikalt tuleb ümber käia selliste ainetega nagu kohv, tee, punane vein (ka alkohol üldisemalt), õlid, happelised puuviljad (sidrun, apelsin) ja mahlad. Tugevamate plekkide korral soovitame kontakteeruda meiega, kuna plekkide eemaldamine sõltub paljuski kivi tüübist ja pleki tekitanud ainest.

Erihooldus

Tumedad graniidid ja kvartskivi erihooldust ei vaja, heledate kivide puhul tuleks aastas kord või kaks kasutada spetsiaalseid vahendeid kivipinna nö „tihendamiseks“. See muudab kivi vastupidavamaks plekkide suhtes. Selleks sobivad ehituspoodides saadaolevad vastavaotstarbelised vahendid või meie poolt pakutavad tooted. Tooted, mis lubavad kivile tagasi anda esialgse sära, on ainult ajutise mõjuga – töötasapinnad püsivad säravana õige hoolduse ja kasutamise korral.

NB! Veenduge alati hooldusvahendite sobivuses oma töötasapinnale ja lugege hoolikalt nende kasutusjuhendeid. Kuna kivihooldusvahendite näol on tegemist keemiliste ainetega, pidage alati kinni nende ohutu kasutamise nõuetest!

Mida teha:

  • Kasuta tasapinna pühkimiseks tolmuharja ja märga lappi, puhasta tööpinda regulaarselt ja kuivata ära ka kraanikausi ümbrusesse tekkivad pritsmed ja loigud.
  • Nõude (vaaside, kandikute, klaaside) all kasuta spetsiaalseid söömismatte, klaasialuseid ja linikuid. Ehkki mõned kivitasapinnad (graniit, marmor, paekivi, keraamika) taluvad väga hästi kõrgeid temperatuure, pane pottide-pannide alla siiski alati kuumaalus. Kvartskivi ja terrazzo puhul on aluse kasutamine kohustuslik!
  • Kriimustuste tekkimise vältimiseks ära tükelda toiduaineid otse tasapinnal, kasuta lõikelauda.
  • Kui kivipinnale on sattunud toidujääke, püüa need eemaldada võimalikult kiiresti. Vajadusel kasuta puhastamiseks neutraalse PH-ga nõudepesuvahendit. Loputa kindlasti rohke veega ja kuivata pind pärast pesemist!
  • Erandjuhtudel võib kaaluda keraamilise pliidi puhastusaine kasutamist, kui see pole happeline ega teraline. Kindlasti testi vahendi sobivust ja mõju eelnevalt väiksel pinnal, kohas, mis ei ole nähtaval (näiteks Granitopi kivinäidisel).
  • Kuivanud toidujääkide, nätsu, küünlavaha, liimi, moosi-siirupipleki vms jaoks sobib pehmest plastikust või tugevast kummist kaabits. Väldi teravate esemetega pinna kriipimist, võimaluse korral niisuta kahjustunud koht rohke veega enne ja pärast puhastamist (tõenäoliselt jääb kahjustatud kohale jälg).

Millest hoiduda:

  • Ära kasuta äädikat, valgendajaid/kloori, atsetooni, lahustit, bensiini ja happelisi pesuvahendeid; ka kange kodukeemia, mis on mõeldud vanni, klaasi vms pinna hooldamiseks ei sobi kivitasapinnale. Looduskivi välimust võib sobimatute vahendite kasutamisega niimoodi kahjustada, et tööpind tuleb välja vahetada.
  • Ära hõõru kivipinda abrasiivsete pastade, samuti karedate puhastuslappidega. Kõige paremini sobib tööpinna puhastamiseks vahtkummist svamm, mikrofiiberkiust rätik või pehmete harjastega hari. Kui lappi või harjakest on kasutatud näiteks juurviljade või kraanikausi pesemisel, kontrolli, et riidekiudude või harjaste vahele poleks jäänud mulda või liivateri – need võivad tasapinda kriimustada.
  • Ära sega erinevaid pesuvahendeid, ka siis mitte, kui seda internetis soovitatakse. Mõned keemilised ained võivad segamisel tekitada mürgiseid gaase.

Kivitasapinna puhastamiseks kasutatavad abivahendid:

Pritsimispudel, õrn nõudepesuvahend
Kummist või plastikust kaabits
Kummikindad
Pehmete harjastega hari
Svamm (ilma kiulise lihvimisvillata)
Mikrofiibrist rätik
Vajadusel kaitseprillid

Kui Teil tekkis küsimusi või soovite lisainformatsiooni, siis palun helistage või kirjutage meile.

Planet Pluto
Noble Carrara
Nero Africa
Noble Ivory White

Töötasapinna hooldus ja puhastamine

Köögi värskendamine on investeering iseenda õnne!

Kõige hügieenilisem tasapind on kvartskivist

Lihtsa vaevaga puhas kodu!

Kuidas ja millega saab neid töötasapindu hooldada?

Töötasapinnale sattunud vedelikud tuleks kohe ära kuivatada – siis püsib kivi pind kaua kaunina! Granitop pakub vastavalt kivitüübile ka erinevaid hooldusvahendeid. Paar korda aastas võiks spetsiaalse kivihooldusvahendiga tööpinna ikka üle käia.

Kui kaua Granitopi pakutavad tasapinnad vastu peavad?

Granitop annab kõikidele meie valmistatud tasapindadele 5-aastase garantii. Mõnel kunstkivil on tehasegarantii isegi 10–25 aastat, kuid kindlasti oleneb vastupidavus kivitasapinna materjalist, kasutusharjumustest ja hooldamisest. Õigesti ja heaperemehelikult hoolitsedes kestab kivitasapind aga aastakümneid.