Valitud kivid -30%
Vaata!
Töötasapinna hooldus ja puhastamine

Töötasapinna hooldus ja puhastamine

Kivist töötasapinnad on nii kaunid kui vastupidavad ning ei nõua eriti palju hoolt. Kui tahad olla kindel, et siidiselt matt või peegelsiledaks poleeritud pind aastakümneid uueväärsena püsiks, tuleks siiski mõnda reeglit meeles pidada.

Kivist tasapinna hooldus ja hooldusvahendid

Kivi, eriti kvarts ja graniit, on köögi või vannitoa töötasapinna jaoks peaaegu ideaalne materjal. Mida siledam ja tihedam kivi, seda vastupidavam on pind mustusele ja plekkidele. Kivi tihedust näitab tema kaal ja veeimavuskoefitsent – raskemad ja nullilähedase imavusega materjalid on määrdumiskindlamad.

Kuna kivist tasapind on looduslikku päritolu ning materjali värvus, tihedus, kõvadus ja teised omadused sõltuvad tema mineraalsest ja keemilisest koostisest, tuleks kivipinna puhastamisel olla ettevaatlik olmekeemiaga. Tavalised abrasiivsed pastad, söövitavad, pleegitavad või happelised kemikaalid kiviga ei sobi, pigem tuleks puhastamisel eelistada vett ja söögisoodat, neutraalse PH-ga nõudepesugeeli või spetsiaalselt kividele mõeldud vahendeid.
Kui eelistad hooldus- ja puhastusvahendeid osta mujalt, kontrolli kindlasti vastavussertifikaati ja koostist. Köögi töötasapindade puhastamiseks mõeldud puhastus- ja hooldusvahenditele kehtivad kõrgemad nõuded, need peavad olema kasutajale ohutud ka näiteks toiduainetega kokku puutudes!

Graniidi omadused, puhastamine ja hooldus

Graniit on üks tugevamatest looduskividest, tänu vulkaanilisele päritolule on see ka kuumakindel ning seetõttu võib jääda mulje nagu kannataks kivi kõike. Tegelikult on ka graniidi ilu hoidmiseks samad nõuded, mis teistel materjalidel – parem oleks vältida tööpinna kasutamist lõikelauana või liha tampimise alusena. Nugade, nõude ja köögiriistadega ettevaatlik olles püsib poleeritud töötasapinna sära kauem!

Kõik looduskivid on tavaliselt kivitootja poolt juba tehases korra töödeldud kivikaitsevahendiga. Parema plekikindluse huvides tuleks poorsemaid graniidisorte ja marmorit aeg-ajalt siiski ka täiendavalt impregneerida. Millal tasapinna hooldamine ette võtta, sõltub köögi kasutamise intensiivsusest ja materjalist. Kui tahad välja selgitada, mis seisus on kivitasapind, tee lihtne katse. Tilguta tööpinnale vett – kui vesi jääb pärlina pinnale püsima, on tööpind korras ja kaitstud. Kui aga veetilk laiali valgub või tööpinda imbuma kipub, tuleks kivi uue kaitsevahendikihiga katta.

Marmori puhastamine

Marmor on kõigist tööpinnamaterjalidest kõige tundlikum. Marmorist tasapinda valides tuleks arvestada, et kivi on tundlik olmekeemia ja söövitavate ainete suhtes. Eriti hoolikalt tuleks ümber käia vedelikega nagu kohv ja tee, vein, toiduvärve sisaldavad mahlad ja limonaadid, aga ka õli ja happelised puuviljad. Lühiajaliselt kahjustava vedelikuga kokku puutudes ei juhtu ka marmoriga midagi. Kui tilkunud vedelik kohe majapidamispaberi, sooja vee ja lapiga ära pühkida, siis plekke ei teki, kuid vältida tuleks värviliste või happeliste vedelike imendumist.

Kuna marmorit peetakse kivide kategoorias (võrreldes kvartsi või graniidiga) pehmemaks materjaliks, tuleks töötasapinnal tekkida võivate kriimustuste vältimiseks kasutada lõikelauda. Ettevaatlik peaks olema ka kööginõudega – löögid malmpanni või raske kastruliga vastu tööpinna serva võivad marmorile jätta jälgi või põhjustada materjali pragunemist.

Määrdumiskindel kvartskivi

Kvartsist tasapinnad on marmori ja graniidiga võrreldes kõige vastupidavamad. Kvartskivi pind on mittepoorne ja see muudab materjali väga hügieeniliseks ja kergesti hooldatavaks. Kuumakindlus on kvartsil paraku kehvem kui looduskividel, seetõttu on pliidilt võetud nõude puhul tähtis kasutada kuumaalust, et vältida termošoki tekkimise võimalust!

Kindlasti kehtib aga ka kvartsi puhul kivist tööpindade puhastamise üldine loogika – plekkide eemaldamisest lihtsam on plekke ennetada!
Oleme erinevate materjalidega teinud katseid, jättes tööpinnale pikaks ajaks seisma söövitavaid mahlasid, karastusjooke ja tomatipastat. Ära rikkuda meil kvartskivi ei õnnestunudki, kuid see ei tähenda, et peaksid oma kodust kvartsi testimise labori tegema. Loomulikult tasub ka peaaegu määrdumiskindlat kvartskivist tasapinda puhtana hoida!

Vaata materjale!

Kuidas taastada poleeritud pinna läige?

Kõikidel kivitasapindadel peaks vältima traadist pesukäsnade kasutamist. Parim võimalus tööpinna puhastamiseks on mikrokiududest lapp, aga ka lapiga pühkimine võib poleeritud pinda kriimustada, kui lapile on sattunud liiva või mulda! Kui nii juhtub, kasuta näiteks Granitopi poolt pakutavat poleerimispastat Cream Stone (looduskivid) või Nano Cream (kvartskivid), mis on spetsiaalselt kivi hooldamiseks välja töötatud poleerimisvahendid. Mikroosakesed ei kahjusta kivi pinda, kuid tungivad kivipooridesse, kuhu tavalised vahendid ei ulatu.

Kui siiski on tekkinud plekk…

Alati kõiki õnnetusi ette näha ei saa ja eriti raske on täiuslikku puhtust hoida lastega peredes. Kui peaks juhtuma, et mõni ümber läinud mahlaklaas on õigel ajal koristamata jäänud, või on tekkinud häiriv kuivanud moosi- või ketšupiplekk, võib proovida ka ise käepärastest komponentidest puhastuspasta kokku segada.
Kõigepealt tuleks plekki korralikult niisutada, siis segada soojast veest ja söögisoodast pasta ja jätta see määrdunud kohale. Hea oleks segu katta toidukilega – nii püsib soodapasta niiske ja võib loota, et kivisse imbunud värvained saavad eemaldatud.
Kui tasapinda siiski täiesti puhtaks ei saa ja näib, et oled proovinud peaaegu kõike, võta ühendust meie spetsialistidega! Kindlasti oskame veel midagi soovitada!

Köögi värskendamine on investeering iseenda õnne!

Kõige hügieenilisem tasapind on kvartskivist

Lihtsa vaevaga puhas kodu!

Töötasapinna hooldamine