Valitud materjalid -50%
Vaata!
Abiks köögi töötasapindade valikul

Abiks köögi töötasapindade valikul

Mis materjal sulle sobib?

Köögi tasapindade valik võtab silme eest kirjuks. Levinumad materjalid on hubane täispuit, soodne kõrgsurvelaminaat, tugev kunstkivi (kvartskivi või terrazzo) ning looduskivid nagu marmor, graniit ja paekivi. Milline aga neist valida? Tasub järele mõelda, milline kokkaja sa oled ning kui vastupidavat tööpinda vajad.

Hubane ja soe, kuid niiskustundlik puit

Täispuidust või liimpuitplaadist töötasapind annab interjöörile hubase ja maalähedase tunde. Enamasti kasutatakse puidust tasapindade tegemiseks tamme- ja saarepuud, mis jätavad oma mustriga kauni ja kvaliteetse mulje, mida tehismaterjalidega on raske saavutada. Kuid paraku võib puidu kaunis välimus kaduda üsna kiirelt, kui töötasapind on pidevas kasutuses ning peab trotsima niiskust ning kuuma. Seetõttu peab puidust töötasapinda hooldama üsna tihti – keskmise kasutamise puhul vähemalt kaks korda aastas. Ka tasub arvestada, et kui puit on enne plaadiks lõikamist korralikult kuivatamata, võib puidust tasapind kõmmelduda (kumeraks painduda). Kui oled valmis kriimustusi ja kahjustusi maha lihvima ning puitu uuesti lakkima või õlitama, on tegu kahtlemata hea ja loodussõbraliku valikuga.

Laminaat – soodne ja lihtne

Üks küllaltki levinud valikutest töötasapinna puhul on kõrgsurvelaminaat, mis oma soodsa hinna ja suure mustrivalikuga sobib vähenõudlikumate klientide koju. Laminaat ei ole nii tundlik veele ja niiskusele kui puit, ent kuumaga peab siiski ettevaatlik olema ning potte-panne otse pliidilt tasapinnale toetada ei tohiks. Laminaadi nagu ka puidu puhul mõjutab otsustamist ka fakt, et neid materjale saab ka keskmiste oskustega töömees ise saagida ja puurida. Ja kuigi laminaadi tootmise tehnoloogia paraneb üha, ei maksa loota, et tegu oleks väga pikaajalise kestvusega materjaliga. Täkete ja kriimude tekkimine on tõenäoline, samuti pole välistatud, et plaadile liimitud kattekiht niiskuse tõttu lahti tuleb, eriti valamu ja segisti lähedalt, mis on köögi kõige märjemad kohad.

Vaata valamuid!

Vastupidav kvarts- ehk kunstkivi

Kvartskivist töötasapinda kriimustada ja jäädavalt määrida on üsna suur väljakutse, kuna materjal on väga tugev ning mittepoorne. Lõikelauad jäävad kurvalt sahtlisse konutama, kuna kvartsist tasapinna peal võib vabalt toitu hakkida, leiba lõigata või isegi liha haamerdada. See kõik on seejuures ka väga hügieeniline ning tööpinda on pärast kerge puhastada.

Ehkki tegu on kunstmaterjaliga, on kvartskivide disainerid kasutanud palju loodusest inspireeritud mustreid, mis näevad välja väga naturaalsed. Küll aga peab arvestama, et vastupidavast kvartskivist tasapindade ruutmeetri hind on suurem kui puidust või laminaatplaadist valmistatud tasapindadel.

Hinnakalkulaator

Graniidi peale saab kindel olla

Looduskividest töötasapindade üks populaarsemaid materjale on graniit. Graniit on väga tugev ning vastupidav materjal, üks kõvematest looduslikest materjalidest üldse. Igal graniidil on ainulaadne ja kordumatu muster ning värvitoonide valik on lai. Küll aga tasub kivi välimust vaadates ja valides arvestada sellega, et tumedam graniitkivi on tugevam ja vastupidavam, heledam aga reeglina pehmem ja poorsem ning plekkidele vastuvõtlikum.

Seega võib öelda, et klassikaliselt must graniit on üks kõige vastupidavamatest töötasapinnamaterjalidest, mida enda kööki võiks valida – kriimustused ja plekid pole tavaliselt graniidi puhul probleemiks ning paljudel juhtudel näeb tasapind üsna minimaalse hooldusega ka aastaid hiljem välja kui uhiuus.

Verde Savana graniit

Marmor – luksuse sümbol

Teise levinud looduskivimaterjalina tuleks nimetada marmorit, mis on läbi aegade olnud luksuse sümboliks. Marmorit köögi töötasapinnaks valides tasub silmas pidada, et see väärikas kivi vajab hoolikamat perenaist-peremeest, et marmorplaat kaunis ja puhas püsiks. Nimelt võrreldes graniidiga on marmorile kriimud kergemad tulema ning happelised toiduained võivad kivipinnale jätta jälgi. Ent kui tööpinda ettevaatlikumalt kohelda, hooldada ja ka regulaarselt impregneerida, pakub marmorgi köögis silmailu pikki aastaid.

Kellel on soov marmori ilu nautida, aga köögis tahaks siiski tugevamat töötasapinda, sellel tasub vaadata ka marmori sarnaseid kvartskive. Ühtlasi võib marmorit väga hästi kasutada näiteks vannitoa tööpinnana, see sobib ka aknalaudadeks ning kamina kaunistamiseks kas siis fassaadi kattena või kaminasimsi ehitamiseks.

Noble Pietra Grey kvarts

Töötasapinna valikul peab koduremontija lähtuma eelkõige enda harjumustest. Kui köögis väga palju aega ei veeda, pole võib-olla materjali tehnilised omadused ja välimus ülemäära tähtsad. Tõsisematele gurmaanidele ja kodukokkadele sobib aga paremini vastupidav ja kaunis kivimaterjal, mis kannatab vett ja kuumust ning püsib uueväärsena aastaid ja isegi aastakümneid.

Vaata materjale!
Noble Concrete Grey

Populaarsete tööpinnamaterjalide TOP10 aastal 2021

Eelmise aasta kokkuvõttest paistab, et ligi pooled müüdud tasapindadest olid valmistatud kvartskivist, eriti edukaks osutusid Noble kollektsiooni kivid, populaarsuselt teine oli graniit (ligi 20%), järgnesid paekivi (ligi 12%), marmor ja terratso (mõlemad pisut alla 10%). Edetabelisse mahtus 5 kvartskivi, 3 graniiti, 1 paekivi (esikoha omanik Jura Grey) ja loomulikult valge marmor Bianco Carrara C.

KIVIMATERJALIDE EDETABEL

Jura Grey
Bianco Carrara C
Mystery White
Noble Ivory White
Noble Concrete Grey
Nero Assoluto
Noble Carrara
Noble Supreme White
Steel Grey
Viscount White

Terviklik köök Blue Pearl graniidist

Bianco Sardo graniit – ka lastega pere kodu võib olla väga stiilne

Crystal Calacatta Silva kvartskivist tasapind perfektsionisti köögis

Marmorimustriline Noble Carrara äsja valminud korteri köögis

Moodne hall kvartskivi Breeze Pearl väärikas eelmise sajandi alguse puumajas

Marmorilaadne kunstkivi Mystery White moodsa ühepereelamu köögis