Valitud materjalid -50%
Vaata!
Köögi töötasapinnad Carrara marmorist

Köögi töötasapinnad Carrara marmorist

Pole vist ühtki teist kivi, mis oleks sama tuntud ja armastatud kui valge Carrara marmor. Läbi aastatuhandete on Bianco Carrara olnud ajatu ja ainulaadse luksuse sümboliks (marmaros – kr. k särav kivi). Eriline pole mitte ainult selle stiilse kivi väärikas minevik, vaid ka moevooludest üle olemine – Bianco Carrara kestvus, läbikumav pind ja valguse käes pärlendav ilu on igavene.

köögi töötasapinnad Carrara marmorist
Bianco Carrara C marmorist töötasapind

Voolav muster, mis marmorit kaunistab, on tekkinud osaliselt ülessulanud kivimite liikumise ja moonde käigus. Geoloogiliste protsesside, kõrge rõhu ja temperatuuri tulemusel sai kunagi miljoneid aastaid tagasi lubja- ja dolokivist eriline kivim, joonelise suunatud mustriga (direktiivse tekstuuriga) väärikas ja puhas marmor. Peen elegantsus ja iseloom neis looduse joonistatud soontes (i.k veins) on veega kohale kantud ja kristalliseerunud mineraalid, mis vedeliku aurustudes kivisse tardusid.

valgest marmorist köök
Carrara marmorist töötasapind

Sooniline muster, kivi puhtus ja värv on tänaseni need tunnused, mille järgi Carrara marmorit liigitatakse. Ehkki Bianco Carrara on laialt levinud Itaalia päritoluga valge marmori ühisnimetus, ei pea mõned seda päris õigeks. Maapõueteadlaste jaoks on ka Statuario, Calacatta, Venato, Arabescato, Fantastico jms kõik ühe ja sama laamtektoonika tulemus, mis Carrara (laiemalt Alpi Apuane) piirkonnas marmori moodustas. Eriliseks teeb kõik nimetatud (ja kokku ligi 150 sealsetest kaevandustest pärinevat erinevat marmorisorti) kivimeistrite sajandite pikkune marmori kaevandamise kogemus, samuti kohalike isalt pojale edasi antud oskused ja teadmised, mis kivi välimuse ja koostise põhjal marmorit lõigata ja liigitada aitavad.

marmorist köögi töötasapind
Bianco Carrara C marmorist tasapind ja taustakivi

Puhas kaltsiitne marmor on valdavalt päris hele ning just see on Carrara piirkonna kõrgekvaliteedilise marmori põhiliseks tunnuseks. Kokkuleppeliselt on Bianco Carraral kolm klassi – Bianco Carrara C (kõige kõrgema kvaliteediga valge selgemustriline marmor – Granitopis me pakumegi ainult seda tüüpi Carrarat), Bianco Carrara CD – C-klassist pisut hallima tausta ja ähmasemate soontega, ent tihedama mustriga valge marmor, ning Bianco Carrara D, mis on veel hallim ja mustri poolest udusem.


Lisaks nimetatule tuleb Carrara kaevandusest ka eksklusiivsem Calacatta marmor, millele on iseloomulikuks harvem, ent jõulisema ja laiema joonega muster, mis võib olla hall, rohekas, pruun või ka kollakaskuldne (Calacatta Gold). Kuna intensiivsema mustriga Calacattat on lihtsam suure pinna täitmiseks kokku sobitada või kas või peegelefektina paigaldada, on sellest saanud paljude sisekujundajate lemmik.

Vaata materjale!
Carrara, Itaalia marmor
Carrara marmorikaevandus

Carrara piirkonnas kaevandatava marmori ligikaudne koguseline jagunemine sortide lõikes:
Bianco Carrara – 53,3%
Venato (sooniline marmor) – 24,8%
Arabescato – 4,3%
Statuario – 4,0%
Calacatta – 3,4%
Bardiglio (hall marmor) – 3%
Nuvolato (“pilvine” marmor) – 1,5%
ülejäänud (Zebrino, Paonacco, Crema, Cipollini jt) – 5,7%

Ammustel aegadel, kui marmorit alles primitiivse tehnika abil ja masinateta kaevandati ja lõigati, oli eksklusiivsemate marmorisortide kätte saamine veel enam vaeva nõudvam. Tollal kaevandati marmorit peamiselt mägedes, kivi lõhestati kiiludega ning kiviplokkide vedu käis peamiselt kelkudel ja härgasid kasutades. Mõnikord lasti kivikuubikutel ka lihtsalt mäest alla veereda ning mitmel pool on nüüd orud mitmekümnemeetrise marmorikillustikuga kaetud.

Bianco Carrara söögilaud
Laud valgest Carrara marmorist

Usutakse, et Massa ja Carrara provintsi all on sadadesse meetritesse ulatuv marmorikiht (kuni 1700 m allpool merepinda), kuid kergesti ligipääsetavate leiukohtade tootmisvõimsus on siiski üsna piiratud. Parima puhtusega kivi on järjest raskem leida ning sellepärast tõuseb aasta-aastalt ka marmori hind. Loomulikult on oma osa ka nõudluse kasvul – inimesi, kes soovivad kööki või vannituppa kauakestvaid materjale, mille väärtus ajaga ei kahane, on üha rohkem.

Bianco Carrara marmor on selliste materjalide üks säravamaid esindajaid.

Hinnakalkulaator
Carrara marmorist köök ja köögisaar
Töötasapind, köögisaar ja taustakivi – Bianco Carrara C

Valgest marmorist tehtud tuntud hooneid:
Pisa torn, PanteonTaj Mahal

Marmor – kuninglik materjal

Valge marmori mitu nägu – iga looduskivist valmistatud töötasapind on eriline!

Marmorist töötasapinnad on endiselt moes!

Must marmor – hubase kodu luksuslik pärl

Marmorist töötasapinnad – ajatu elegants

Must või valge marmor? Või hoopis roheline?

Telli omale köögitasapind ja saad kingituseks uued aknalauad!

Kuhu kõige enam neid kivist tasapindu valitakse?

Kõige enam tahetakse kivitasapindu ikka köögimööbli katteks, ent üha rohkem soovitakse kivi näha ka vannitoas, kuhu see imehästi sobib. Kaminaümbriste, aknalaudade ja trepiastmete tegemiseks on kivi samuti juba kaua kasutatud ning tasapisi avastab üha rohkem inimesi, et kaunimustrilist materjali võiks tellida ka näiteks grillinurga või aialaua katteplaadi jaoks.

Kas marmor sobib kööki?

Soovi korral me küll pakume ka marmorist köögitasapindu, kuid arvestades marmori tundlikkust mehhaaniliste kahjustuste ja erinevate köögis tavapäraselt kasutatavate ainete (kohvi, tee, õlid, happelised puuviljad, punane vein jpm) suhtes ei soovita me seda köögis kasutada. Pigem sobib marmor töötasapinna taustakiviks, vannituppa või aknalaudadeks. Marmorit tuleb regulaarselt spetsiaalse tihendusvahendiga töödelda.