Abiks köögisaare planeerimisel – kuni kaks korda suurem tööpind!
Remondi või renoveerimise käigus ära unusta köögisaart!
Iga toiduvalmistamist armastav inimene teab, kui tähtis on hästi organiseeritud köök ning kui lihtne ja isegi nauditav võib gurmeeõhtusöögi tegemine olla, kui kokkamisel kasutada õigeid vahendeid. Kvaliteetne tooraine on hea maitse puhul muidugi põhiline, kuid kindlasti on toiduainetega võrdselt tähtis ka valmistusviis ja kasutatavad seadmed. Paraku tuleb kõiksugu nõud ja tehnika ka kuhugi ära mahutada. Hea võimalus täiendavate sahtlite-kappide ja suurema töötasapinna saamiseks on hoolega planeeritud köögisaar.
Kaunis ja funktsionaalne köögisaar
Läbimõeldud, köögimööbli ja töötasapinnaga sobiv köögisaar on kindlasti kena vaatepilt, kuid ära ei maksa unustada ka selle praktilist külge. Lisatasapind annab kõvasti ruumi juurde, seda nii toitude ette valmistamiseks kui ka serveerimiseks. Tihti arvatakse, et köögisaar mõjub hästi pigem avatud või avaras köögis, kuid omajagu abi võib sellest olla ka ahtas ruumis, kus hoiustamisvõimalused on piiratumad. Kui köök on kitsas, loobutakse mõnikord seinakappidest täiesti ning siis on töötasapinna aluste panipaikade vajadus ilmselge.
Tõsi, plaane tehes ja mööblit valides võiks köögisaare töötasapinna tellida nii, et see karkassist ja kappidest-riiulitest vähemalt 30 cm suurem oleks, muidu ei ole saare ümber istujatel kuigi mugav. Eriti praktiline ongi selline lahendus siis, kui köögisaar täidab ühtlasi ka söögilaua rolli.
Ekspertide arvates tuleks tasapinna aluse pinna parimaks ära kasutamiseks arvestada kindlasti konkreetse köögisaare suurusega ja kitsama saare puhul vältida kahepoolselt avanevaid kappe. Kui kahte vastakuti asuvat täissuuruses kappi köögisaare alla mahutada ei õnnestu, tasuks piirduda ühelt poolt avaneva panipaigaga. Mõõtude (st sügavuse) arvelt kokku hoides võib avastada, et kahanenud kappidesse ei mahu õigupoolest suurt midagi.
Kui suur peaks köögisaar olema?
Mingit ühest ja kindlat reeglit köögisaare suuruse kohta pole. Kõik sõltub sellest, milleks seda kasutatakse. Kas köögisaar on mõeldud eelkõige toiduvalmistamiseks ja köögis kasutatavate nõude-seadmete paigutamiseks, või töötab see ka söögilaua või serveerimisalusena? Kas saar on varustatud valamu ja segistiga või sarnaneb pigem baarileti taolisele kõrgendatud tasapinnale? Ühtviisi huvitav ja hea võib olla iga lahendus. Nii lahtiseid riiuleid või sahtleid sisaldavad letid, kui ka moodsad, töötasapinnaga samast materjalist – kvartskivist, marmorist või graniidist – ruumipoolitajad.
Vaata materjale! |
Köögisaar, mis tõmbab mõttelise joone avatud köögi ja elutoa vahele, ongi enimlevinud. Mis võiks olla parem, kui võimalus kokata nii, et igaüks saab vestlusest osa võtta ja sõprade seltskonnale või perele pole vaja selga pöörata! Sisekujundajate hinnangul eelistavad peaaegu 80% köögisaare planeerijatest just sellist lahendust, kus lisatasapind ühendab köögi elutoaga ja töötab samal ajal täiendava disainielemendina. Kui niisuguse saarel kasutatud kivi katab tasapinna külje või küljed, on tulemus eriti ilus.
Kindlasti tasuks enne lõplikku otsust tutvuda pakutavate võimalustega. Pinnad, mida ühest tükist tehtud kiviplaadiga katta saab, ei saa reeglina olla üle kolme meetri pikkused. Mõne materjali puhul on võimalik teha ka kuni 3,4 meetri pikkuseid ja 2 meetri laiuseid kivitükke ning selliste kividetailide kaal võib ulatuda sadade kilogrammideni.
Kas köögisaarel peaks olema (lisa-)valamu?
Köögisaar ei pruugi tähendada lihtsalt lisatasapinda või panipaiku. See võib olla kodu kese, mille ümber kõik toitu valmistama ja sööma koonduvad. Millist tehnikat köögisaarel kasutada, sõltub paljuski igaühe harjumustest ja vajadustest. Arvestama peaks siiski, et valamu (või lisavalamu) ja segisti saarele paigaldamine võib tähendada ulatuslikke torutöid ja põhjalikumat remonti. Sama kehtib pliidi puhul – ehkki pliidiplaadi lisamine köögisaarele on tavaliselt vähem vaeva nõudev, vajab seegi elektriühendust ja ventilatsiooni. Elektriprojekti tellimise ajal tasub kindlasti mõelda ka köögisaare valgustuslahendusele!
Vaata valamuid! |
Võib-olla on sobiv ebatraditsiooniline köögisaar?
Saar, mis kööki ja elutuba ühendab, ei pruugi üldse olla traditsiooniline ristkülik. Kui ruumi on piisavalt, on just köögisaar see koht, kus võib fantaasia vabalt lendama lasta. Kas valida tööpinnaga täpselt samast kivist või kombineerida näiteks vastandvärve, musta ja valget marmorit? Või panna omavahel sobima värvikas kvartskivi ja vastupidav graniit? Kolmnurk või sõõr, tagurpidi püramiid, lõigatud tipuga laevanina või kahetasandiline astmeline pind – võimalusi on nii palju!
Võid kindel olla, et Granitopi kivimeistritelt saad just selle, mida vajad ning wow-efekt on garanteeritud!
Köögisaar – kaasaegse köögi keskpunkt
Crystal Calacatta kvartskivi
Telli omale köögitasapind ja saad kingituseks uued aknalauad!
Kui palju võib töötasapinna äär üle mööbli ulatuda, ilma et see vajaks lisatuge?
Töötasapinna materjalide tugevus on erinev, samuti sõltub palju kivi paksusest ja (looduskivi) kvaliteedist. Kvartskivi, eriti 30mm paksusena, on kõige tugevam. Kui on tähtis, et tasapinda saaks laua või baariletina kasutada või on soov jätta ruumist ja mööblist õhulisem mulje, saab konstruktsioone vajadusel ka kiviga varjata. Nii näiteks võib köögisaare lauaosa või elutuppa ulatuva L-köögi visuaalselt õhus olevat plaati toetada kasvatatud serva taha peidetud tugevdusraamiga.
Kui tellida tööpind või köögisaar, mille horisontaalne kivi jätkub vertikaalse küljena, kui täpselt mustrit sobitada saab?
Granitopi spetsialistid annavad parima, et mustri üleminekud oleks võimalikult ühtlased ja joonise (marmori veenide) jätkumine sujuv. Suuremustrilistel kividel saab kasutada peegelefekti ning kunstkivi puhul on tootjad arvestanud bookmatch efektiga (plaadid on olemas nii vasaku- kui parempoolsena). Täiusliku mustri sobitamisega kaasneb pisut suurem materjalikulu ja hind võib olla kuni 40% suurem kodulehe automaatses hinnakalkulaatoris kuvatavast.
Köögisaared
Hinnakalkulaator |