Caesarstone -20%
Vaata!
Ideid väiksema köögi jaoks

Ideid väiksema köögi jaoks

Igal kodul pole suurt kööki, mis külgneb elu- või söögitoaga. Mõnes korteris, sageli linnasüdame vanemates majades, on ruum toidu valmistamiseks sageli imepisike.

Moodsa köögi jaoks on välja mõeldud lahendusi, millest meie esivanemad undki ei osanud näha ning tänu sellele võib valikuid olla palju rohkem kui esmapilgul tundub! Selleks, et köök suurusest olenemata kena ja kasutajasõbralik saaks, on kasulik meeles pidada mõnda kuldreeglit.

Kasuta maksimaalselt loomulikku valgust!

Väikeses ruumis kipub isegi aken olema väiksevõitu. Ära varja seda loodusliku valguse allikat paksu kardinaga ega planeeri selle ümber suuri seinakappe. Pigem kaalu, kas oleks võimalik töötsoon just akna lähedale planeerida, et valgusest maksimumi võtta.

Crystal Sahara kvarts

Üha sagedamini kohtab ka sellist lahendust, kus köök on küll omaette ruum, aga elutoast eraldatud läbipaistva vaheseinaga. Nii saab köök kõrvaltoa arvelt valgust ja avarust juurde. Kui köögi kõrval on eraldi söögituba, saab kaaluda ka osaliselt avatavat lükandseina, mida võib kasutada toitude serveerimiseks.

Carrara marmor köket
Bianco Carrara C marmor

Mõtle terviklikule valguslahendusele!

Lisaks aknast tulevale valgusele ja üldvalgustusele (tavaliselt lae- ja seinalambid) planeeri ka kohtvalgustus, mis pimedal ajal annab köögile stiilse ja veidi salapärase efekti.

Noble Troya kvarts

Pimedad valgustamata nurgad tekitavad rusutuse tunde ja iga tsooni iseärasustega peaks arvestama juba elektriprojekti tellides. Näiteks tööpiirkonnas tasub kasutada kohtvalgustust, samuti tuleks jätta piisavalt seinakontakte köögitehnika jaoks (neid jääb tavaliselt ikka puudu!).
Kui kivist töötasapinnale lisaks on seinas ka kivist taustakivi, tuleb avad pistikupesadele tellida juba kivitehniku külaskäigul. Taustakivi ja töötasapinna harmoneeruv ja kivimeistrite poolt hoolega kokku sobitatud muster võib olla ka väga kaunis ja pilkupüüdev. Sellisel juhul tasub mõelda valgustusele, mis suunatud üksnes taustakivile – kena efekti annab selline valgustus ka siis, kui seinale riputatud stiilsed köögitarvikud.

Värve valides eelista heledaid või erksaid toone!

Valge, samuti heledad ja beežid toonid jätavad visuaalselt mulje suuremast ruumist. Mõnikord loobutakse avaruse huvides täielikult ka seinakappidest, kuid liiga minimalistliku stiili puhul võib hele köök mõjuda steriilsena. Selle kompenseerimiseks sobib hästi töötasapind.

Starlight Sand kvarts

Graniidi, marmori ja kvartsi hulgas on palju n-ö iseloomuga kivisid, mis sobivad interjööri kaunistama. Miks mitte valida näiteks roheline graniit Verde Savana või roheline marmor Verde Guatemala? Või mõni värvikamatest kvartskividest, mida toodetakse ka neis toonides ja mustriga, mida looduses ei kohtagi? Huvitavaid ja silmatorkavaid võimalusi on palju!

Vaata materjale!
Verde Guatemala marmor

Ühenda erinevad tasapinnad!

Tihti on aknalaud veidi kõrgemal kui töötasapind. Sellisel juhul tasub kaaluda aknalaua madalamale toomist või köögimööbli planeerimist veidi kõrgemaks, et nende kahe tasapinna kõrgused oleksid samad. Siis saab aknalaua ja töötasapinna valmistada ühe tükina. See on kaunis lahendus ja praktiline, kuna suurendab kasutatavat pinda ja pole liitekohti, mis võivad mustust koguda.

Sageli paigutatakse akna alla valamu, ent kui aken on sissepoole avanev, võib segisti selle avanemist takistada. See sunnib valamu viima mõnda ebapraktilisemasse kohta. Õnneks on sellele lahendus – segisti, mis ei takista akna avanemist. Blanco pakub kahte kahte seda tüüpi segisteid: selliseid, mille saab tööpinnast välja tõsta ja valamusse asetada ning mudeleid, mis allveelaeva periskoobina töötasapinda sukelduvad. Nutikas teadmine, mis aitab vabamalt planeerida!

Blanco Linus S-F
Blanco Eloscope-F-II

Veel nõuandeid:

Köögitarvikute paremaks paigutamiseks võib kaaluda lakke riputatavat konksukeste ja aasadega raami. Samuti võib hoidikuid ja nagisid kinnitada seina ja mööbli külge.

Kui ka lagi on madal, vali pigem plafoonlamp või süvistatud valgustid. Hea võimalus on ka siinidel liikuvate kohtvalgustite kasutamine.

Järgi põhimõtet: nii palju kui vajalik, nii vähe kui võimalik. Ei ole mõtet ruumi kuhjata asju ja tehnikat, mida kasutad võib-olla ainult kord või paar aastas.

Planeeri kuni laeni ulatuvad seinakapid või ehita kappide peale kinnine lisapanipaik. Avatud kapipealse korral on laealust raskem puhtana hoida ja tolmu on sealt väga tülikas pühkida.

Ehkki maitseainete ja mõnede kuivainete loogiline koht tundub olevat võimalikult pliidi ja ahju lähedal, ei tasuks neid kuumaallika kõrvale kuhjata. Toidu valmistamisel tekib palju auru ja see võib maitseained tükiliseks muuta. Õnneks arvestavad sellega ka paljud köögimööbli tootjad ning tavaliselt on maitseainepurkidele väljatõmbekapis (või sellega külgnevas kapis) omaette riiulike.

Ole ka õli ja sojakastmega ettevaatlik ja hoia pudeleid eraldi hoidikus või kandikul – nendest võivad jääda töötasapinnale inetud plekid. Võib-olla sobiks selle jaoks lausa tööpinnaga samast kivist (graniidist või kvartsist) aluseke? Ehk oleks vaja isegi samasugust tahvelarvuti hoidikut või retseptiraamatu alust?

Blue Pearl graniit

Caesarstone Bianco Drift

Kui vajad abi köögi planeerimisel, valamu, segisti või kivitasapinna valikul, küsi nõu Granitopi spetsialistidelt!

Luksuslik taaskasutus

Lastesõbraliku köögi planeerimine

Uued tooted

Nipid, kuidas säästlikult kööki remontida

Hinnakalkulaator