Kõik kivist tööpinnad -20%
Lastesõbraliku köögi planeerimine

Lastesõbraliku köögi planeerimine

Peale pikka päeva on kodus just köök see koht, kus pere taas jälle kokku saab. Köök on ruumina alati olnud olulisel kohal ning juba ürgsetel aegadel koguneti ikka tulekolde ümber toitu valmistama, seltskonda nautima ja juttu puhuma. Seepärast on tähtis köögi renoveerimisel ja planeerimisel arvestada, et kodu kõige tähtsam ruum vastaks kõikide elanike, sh laste vajadustele.

Noble Concrete Grey kvarts (Pildid: Husart.se)

Igal perenaisel on omad unistused ja visioon, kuidas täiuslik köök välja peaks nägema. Enamasti on tähtis, et köök oleks funktsionaalne ja praktiline, piisavalt panipaiku sisaldav ja moodsaid tehnilisi lahendusi pakkuv. Köök peaks olema eelkõige toiduvalmistaja mugavusest lähtuv, aga ka pilkupüüdev oma disaini ja kujunduse poolest. Lastega peredes on köögi planeerimisel tähtsal kohal lisaks söögitegemisele ja koristamisele ka turvalisus. Kõiki neid tingimusi renoveerimisel või sisustamisel arvesse võtta ja ühendada on raske, kuid üldse mitte võimatu!

 Kuidas tagada, et köök oleks ohutu ka kõige pisematele?

Köögi turvalisemaks muutmist tasub alustada sellest, et kükitad või istud keset põrandat ja vaatled köögimasinaid ja mööblit madalamalt kui tavaliselt. Läbi mudilase silmade – mida ahvatlevat sellelt kõrguselt paista on, mida katsuda või endale kaela tirida saab?

* Küsi mööblitootjalt lastekindlaid sahtleid, mida ei saa lõpuni välja tõmmata.

* Kasuta kapiuste ja sahtlite lukustamiseks täiendavaid magnetlukke või kas või kaablitrippe (nipukaid, cable tie / zip tie).

* Planeeri pisut laiem töötasapind ning paiguta pliidiplaat servast kaugemale. Mitme pliidiplaadiga pliidil kasuta toidu valmistamiseks tagumisi plaate.

* Paiguta integreeritav ahi vähemalt meetri kõrgusele, võimalusel vali mittekuumeneva ukse ja lapselukuga mudel.

* Köögisaare ja tasapinna nurgad ja servad võiks tellida ümara viimistlusega või kasutada nurkade katteks spetsiaalseid pehmendavaid kaitsepadjandeid.

* Koonda elektrikontaktide plokk töötasapinna taustakivile või seinale – sinna, kus elektritarvikuid ja köögimasinaid põhiliselt kasutad ja kuhu väiksed lapsed ei ulatu.

* Hoia puhastusvahendeid, kemikaale ja kangeid toidulisandeid (vürtsikaid maitseaineid ja nt veiniäädikat) kõrgemates kappides.

* Mööbel, mis võib kergesti ümber minna (kõrged riiulid ja kapid) kinnita kõvasti seina külge.

* Loobu võimaluse korral efektsest laudlinast söögilaual. Üle laua ääre rippuvat laudlina asendavad imehästi väikseid toidualused või kandikud, lapse jaoks on kõige otstarbekam söögitooli kasutamine.

* Uste fikseerimiseks võiks kasutada stopperit või kiilu.

* Ära jäta puruneda võivaid nõusid ja teravaid söögiriistu avatud uksega nõudepesumasinasse.

Puhtuse hoidmine lastesõbralikus köögis

Lastega peredes sobib kõige paremini tasapinnamaterjaliks kunstkivi, eriti kvarts. See on ideaalne materjal, mida on kerge puhastada ja mille välimus on ise juba üks osa köögidisainist. Öeldakse, et ilu ja harmooniline disain peitub detailides. Kvarts tasapinnana on just selline detail. Teame ju kõik,et väikelastega peredel ning tänapäeva kiire elutempo juures jääb aega napiks, et koristada ja eeskujulikku puhtust hoida. Ikka juhtub, et midagi ümber läheb, toit püüdliku “mina ise” lusika poolt juhituna üle taldriku serva libiseb või seinal ja lauaplaadil tuleb kriiti või vildikat proovida. Kvartstasapinna poleeritud viimistlus on väga sile ja määrdumiskindel – see teeb elu lihtsamaks ning on ka väga hügieeniline.

Vaata materjale!

Lambid ja valgus on tähtsad!

Kvartstasapind on kaunis ja veelgi kaunimaks muudab selle kööki õigesti valitud valgustus. Valgustid panevad kvartsist tasapinnad särama ja valgus annab köögile hubasuse. Just lampide ja aknast langeva päikesevalguse abil muutub kivi elavaks ja nii näeme kvartsi erinevaid värvinüansse. Teisalt muudab valgus köögi ka turvalisemaks – mida vähem on pimedaid nurgataguseid, seda tõenäolisem on, et keegi millegi otsa ei komista!

Viscount White graniit

Kui ainult lamp lakke riputada, jääb sellest terve köögi valgustamiseks väheks. Ideaalis võiks kööki mahtuda nii üldvalgustus kui ka kohtvalgustus – eriti tasuks kohtvalgusteid kasutada tööpinna ja söögilaua kohal. Kui söögilauda või köögisaart nähakse paigana, mis on kasutusel nii serveerimisel kui ka kokkamiseks ettevalmistusi tehes, peab see pind olema hästi valgustatud. Valgustatud töötasapinda on lihtsam kaunina hoida, sest silma paistavad nii juhuslikult tekkinud plekk kui ka pisikese pereliikme poolt tasapinnale maalitud kunstiteosed. Õnneks ei tekita kvartspinna puhastamine peavalu, sest kunstkivist tasapind ei vaja erilist hooldamist.

Vaata pakutavaid kivimaterjale ja arvuta, palju unistuste köök võiks maksma minna!

Töötasapinna hooldus ja puhastamine

Kõige hügieenilisem tasapind on kvartskivist

Lihtsa vaevaga puhas kodu!