Diorite Verde – suursugune smaragdroheline graniit kaunistab Ikea köögimööblit
2024. aastat alustasime külaskäiguga Liza ja Liami juurde, et uurida, kuidas valmis nende avar ja moodne U-kujuline köök. Noorte IKEAst ostetud ja integreeritud tehnikaga köögimööblit katab voolavate kullakaspruunide soontega samblaroheline graniit Diorite Verde, mis muudab olenevalt vaatenurgast värvi. Tõeliselt avaldub kivi iseloom just valguse käes, siis tulevad tumedal ja sametisel taustal paremini esile ka dioriidikristallid ja kvartsiiti meenutavad heledamad laigud.
Millest teie kööki sisustades alustasite?
Remondi ja ümberehituse käigus sai kõige suurema muutusena vahetatud köögi asukohta. Kui varasemalt oli köök eraldi ruum, siis nüüd sai sellest elutoa osa.
Kitsasse ruumi oleks hädapärast nurgaköök mahtunud küll, nüüd aga oli ruumi vabamalt käes ja otsustasime mööbli ja tehnika osas mitte liigselt kokku hoida. Ega kappe ja sahtleid ei ole kunagi küllalt ja senisest suuremat tasapinda tahtsime ka. Niisiis lasime fantaasial lennata, läksime IKEA kodulehele ja planeerisime kappe nii palju nagu tundus vajalik. Eelarvet küll ületasime, aga see-eest oleme tulemusega rahul!
Avatud U-köök on praktiline, kogu tehnika mahub ära ja parem külg on nagu köögisaare asemel. Seda teadsime kohe, et tahaksime sinna peale ka natuke laiemat tasapinda, et tekiks istumisala ja samuti arvasime, et vertikaalselt jätkatud kivi kapiosa küljel (nn waterfall efekt) sobib meie projektiga suurepäraselt. Taustakivi osas polnud me alguses üldse kindlad – võrdselt sobivad tundusid nii madal pritsmeliist kui ka plaaditud sein. Vahepeal isegi mõtlesime, et võib-olla tuleks raha säästa ja võtta taustakivi mingist muust materjalist, nt kvartsist või keraamikast, aga õnneks Granitopi spetsialistid veensid meid, et sellise kivi puhul oleks targem teha täiskõrge taust. Selle soovituse eest oleme väga tänulikud!
Nagu paistab, oli kahtlusi ja valikuid parasjagu… Mis teie köögi puhul veel raskusi valmistas või mida tahaksite õnnestumisena välja tuua?
Mööbliga läks suhteliselt lihtsalt. Mõlemasse nurka tuli küll paigalduse ajal vahetükid leiutada, et nõudepesumasin ilusti ära mahuks ja uksed paremini lahti käiks. Põrand oli meil ka päris viltune, isegi 6mm kõrguse-erinevust, aga noh… seda mõõtude probleemi aitas peita Granitopi meistrimees, kui ta mööbilt ja tasapinda lõplikult paika pani. Ükskõik kui head ehitusfirmat ka ei kasutaks, pisemad krohvimuhud seintel, mõnevõrra lainetav betoonivalu põrandal või natuke ümarad seinanurgad on kuuldavasti ikka päris tavaline probleem. Ja kui need asjad ka varem välja ei tule, siis tasapinnakivi tellides kindlasti!
Mööblile eriti etteheiteid pole, Liam ise sõbraga paigaldas, kõik läks ilusti loodi ja seinte külge kinni. Üllatus võib-olla oligi see, et kapiustel polnud kas või nt sangade-nuppude jaoks auke puuritud. Teisalt võib sellest aru saada – kapiustele ja sahtlitele saab ju väga erinevaid käepidemeid valida.
Tehnika valisime osaliselt samuti IKEAst, et see paremini mööbliga sobiks. Kilsviken valamu võtsime, 56x46cm, musta värvi, spetsiaalselt mõõtsin, et sinna näiteks ahjupann mahuks. Kui valamukauss on liiga väike, on küpsetusplaate väga ebamugav pesta.
Pliit on Matmässig induktsioonpliit, 59 cm, igal keedualal eraldi taimer, ülekeemise puhul automaatne väljalülitus.
Mattradition must mikrolaineahi, aurutusfunktsiooniga ja kaalu järgi programmeeritava automaatsulatusega. Õhupuhasti Underverk on täitsa tavaline, integreeritav, samuti IKEA oma.
Mujalt said hangitud Franke Urban segisti väljatõmmatava dušivoolikuga, värv onyx. Segisti puhul tahtsin, et toru ei oleks täisnurga all, vaid tõusev – nii mahuvad ka kõrgemad asjad kraani alla ära, tila on pööratav 150 kraadi, kang paremal. Franke semi-profi meeldis muidu ka, aga see jättis juba ehituspoe näidissaalis imeliku mulje, nagu logises kahtlaselt, seega valisime Urbani.
Whirlpooli integreeritav ahi oli mu kindel soov, energiakulu A+, pürolüüsiga ja XXLsuurusega küpsetuskamber (IKEA ahi oli väiksem). Hisense Nofrost 246 L külmik, 178 cm kõrge, integreeritav, automaatsulatusega, lahtise ukse alarmi ja kiirjahutusega. Ja muidugi integreeritav nõudepesumasin. See oli mul samuti varasemalt välja valitud, 16. komplektile mõeldud (kõige rohkem mahutav 60cm laiusega pesumasinate hulgas), 9 programmi, 42dB, eraldi madal söögiriistade sahtel. See nõudepesumasin on pärast pesutsüklit automaatselt avanev – seega ka kiiremini kuivav, tänu millele on parem energiaklass…
Eks kõik need valikud võtsid omajagu aega ja ega alguses me Granitopist ei teadnud midagi. Tagantjärele mõeldes oleks võinud ka segisti ja valamu teilt võtta – nii oleks palju näidissaalide vahet jooksmist ära jäänud ja küllap oleks tulemus olnud sama hea.
Lõpuks jõudsite siis tasapinnakivi valimise juurde?
Nojah, just! Tahtsime graniidist tasapinda ja Granitopis tundus olevat palju kive päris mõistliku hinnaga. Tõsi, alguses meeldis meile eriti Belvedere graniit, aga kui kivitahvlite pilte vaatasime, oli uus partii kuidagi nagu tagasihoidlikum ja mitte nii mõjuv.
Looduskivi puhul paraku muster varieerub, jah. Ka näiteks Viscount White´i või Verde Savanat leiab nii rahulikuma kui voogavama ja intensiivsema mustrijoonisega…
Ühesõnaga… kiviga edasi minnes jõudsime kuidagi arusaamisele, et Diorite Verde on meie kivi. Kaalumisel olid veel mõned variandid – näiteks Shivakashi tundus põnevalt beežikasroosa, aga kui tellimise hetk saabus, siis kahtlustele enam ruumi ei jäänud. See Diorite on kuidagi väga ilmekas ja pisut isegi vastuoluline materjal, milles on nii graniidi põhjamaist rahulikku iseloomu kui ka voogavalt lainelise mustri kirglikkust. Nii võibki öelda, et selles kivitasapinnas said kokku meie nõudlikud maitsed, sest olenevalt vaatenurgast ja valgusest on meie graniit-tasapind kogu aja erinev ja avastamisrõõmu pakkuv. On nii Belvedere kuldpruuni sära kui Viscount White või mõnele muule graniidile omast ühtlast teralist struktuuri, mis üldmuljet tasakaalustab.
Kokkuvõttes oleme lõpptulemuse üle väga õnnelikud. Kas või näiteks siit tasapinna seest kerkiv pistikupesade karp – lihtsalt nii ilus! Sõbranna rääkis, et kivisse integreeritud pop-up-moodul ei pidavat kuigi praktiline olema ja kardab märjaks saamist, aga… ega pole siis vaja ujutada seda!
Kappi planeeritud veinikülmik on küll veel tulemata, aga köök on tegelikult valmis. Isegi LED-ribadega kohtvalgustid said paika (samuti IKEAst) ja seda pulti saab magnetiga näiteks siia ahjusanga külge kinnitada!
Ja kivimustri kokkusobivus, üleminekukohad! Muide, meie köök on tegelikult kahest kivitahvlist tehtud. Aga ega eriti ei paista, kustkohast milline tükk on lõigatud – nii sujuv ja kaunis on kõik. Olen Granitopi meistrimeestega väga rahul!
Mööblit planeerides on kasulik kappide-sahtlite ja tehnika erinevaid paigutusi joonisel või spetsiaalses programmis läbi mängida. Nii saab tulemus terviklik ja loogiline! Ruumis võib mööbli piirjoonte markeerimiseks kasutada näiteks kaste, maha laotatud ajalehti või teipi – siis saab hinnata, kas liikumisteedeks ja toimetamiseks vajalikku vaba põrandapinda jääb ikka piisavalt.
Meie kogenud meistrid teevad kõik endast oleneva, et tasapinna mustri jätkuvus oleks võimalikult ideaalne. Ka järjestikuliste kivitahvlite muster võib erineda, seetõttu tasub ühenduskohtade planeerimisel usaldada mõõdistaja ja joonestajate soovitusi, kelle tööjoonised valmivad parima sobivuse printsiibist lähtuvalt.
Looduskivide puhul ei pruugi kivi alati olla päris selline nagu mõnel varasemalt tehtud fotol. Partiist sõltuvalt võib muster oluliselt varieeruda, olla rahulikum ja ühtlasem, aga ka kirkam või tugevama iseloomuga. Mõnikord sisaldab kivitahvel looduse tuju tahtel mõnda konkreetse materjali üldisest koostisest erinevat, isegi ebatüüpilise värvi või koostisega mineraali või kivistist. Need iseärasused võivad olla just see “kirss tordil”, mis muudavad selle unikaalseks ja teevad sinu tasapinnast kunstiteose.
Kui soovid arvutada, palju maksab sinu kööki sobiv graniidist või mõnest teisest kivist tasapind, kasuta Granitopi hinnakalkulaatorit. Kui tahad meiega jagada valminud köögi pilte või rääkida, kuidas oled oma kodus kivi kasutanud, võta ühendust e-posti teel või lisa fotod meie Google´i kontole!